És te miért lettél vállalkozó?
Ha el szeretnék gondolkodtatni valakit, akkor gyakran elég egy egyszerű kérdéssel kibillentenem az egyensúlyából: és te miért lettél vállalkozó?
… és te miért lettél vállalkozó?
Sokszor beszélgetek sokféle emberrel,
és gyakran
szegezem nekik a kérdést:
és te miért lettél vállalkozó? Mit szeretnél elérni a vállalkozásoddal? Miért csinálod?
Erre a kérdésre persze sokan csípőből válaszolnak:
Nem akartam tovább alkalmazott lenni.
A magam ura akartam már lenni.
Ehhez értek, ezt akartam csinálni.
Meg akarok élni valamiből, ami teljesen tőlem függ.
Ez mind szép és jó, ám önmagában kevés.
A vállalkozás bukása vagy sikere
Egy vállalkozás akkor lesz sikeres, ha szívvel-lélekkel csinálod. Emlékszel még, hogy anno miért lettél vállalkozó, miért döntöttél úgy, hogy felhagysz a biztossal, és bizonytalan, ismeretlen terepre lépsz?
Érdemes elgondolkodni ezeken a kérdéseken:
Kielégít téged ez a tevékenység?
Amit csinálsz, azt szívvel-lélekkel végzed?
Akkor is csinálnád, ha nem fizetnének érte?
Ez utóbbi persze trükkösebb kérdés, hiszen ideig-óráig ugyan lehet munkát végezni úgy, hogy nem nyereséges, hogy nincs konkrét béred belőle, de ezt hosszútávon természetesen nem engedheti meg magának az ember. Talán inkább úgy fogalmaznék: ha anyagilag megtehetnéd, akkor úgy is végeznéd ezt a munkát, ha nem fizetnének érte?
Vagy van egy még mélyebb kérdés, amit Szabó Péter barátom szokott feltenni: ha kiderülne, hogy fél év van hátra az életedből, akkor is ezt csinálnád?
Hiszen az élet túl rövid ahhoz, hogy olyan dolgokkal foglalkozzunk, amit valójában nem szeretünk.
Természetesen vannak átmeneti időszakok, amikor a maslowi piramis alján vagyunk, és szinte bármilyen munkát elvállalunk, hiszen a családnak biztosítani kell a megélhetést. Az előbbi kérdéseknek akkor van létjogosultsága, ha az alapvető szükségletek már biztosítva vannak.
Engem a 35. születésnapom után kezdtek el érdekelni ezek az önmegvalósító kérdések és gondolatok, és bizony eltelt néhány év, mire rájöttem a válaszokra. Addig azonban folyamatosan kerestem.
Az aktív cégvezetést, cégépítést azért hagytam abba 15 év után, mert rájöttem, hogy ez a tevékenységem csak az emberek egy kis csoportjának jó. Nekem, az üzlettársaknak, az alkalmazottaknak és igazából ennyi. Rájöttem, hogy ha azt a tudást és tapasztalatot, ami felhalmozódott bennem, inkább másoknak adnám át, rövidebb idő alatt sokkal több ember életére lennék pozitív hatással.
Szóval marad a kérdés: és te miért csinálod?